

Discover more from OlvasóLista
Ez a 75. OlvasóLista, egy hírlevél, amiben válogatott könyvajánlókat, cikkeket és podcastokat osztok meg veled. Híres Norbi vagyok, ezt a levelet azért kapod, mert feliratkoztál a norberthires.com blogon vagy a Substacken.
Szia!
Ma hoztam két cikket, egy hasznos fogalmat és egy érdekes megfigyelést és persze a maraton update sem maradhat el.
Néha, amikor a nagy hatékonyság helyett rövid videókat pörgetek felfigyelek frusztráló dolgokra. Ilyen például, amikor egy videónak nincs tartalma.
Ígérnek valamit nagy felirattal a videó elején (pl. Hogyan tanultam meg meditálni 30 nap alatt?), majd mozog a kép, szól a zene és pár másodperc után kiderül, hogy a csattanót a videó leírásába rejtette az alkotó (captions 👇), ami plusz egy kattintásra található.
Ez megtöri a flowt, és valószínűleg a tartalom elérésének sem tesz jót.
Ebből jöttem rá, hogy én is valami hasonlót csinálok.
Talán észrevetted, hogy néha hosszabb esszéimet tartalmazza az OlvasóLista, néha pedig linkelek a blogon publikált cikkeimre. Ezzel én is megtöröm az olvasási élményt, a levelezőappodból kirángatlak, hogy el tudd olvasni a levél lényegét.
Bár az utóbbi hónapokban igyekeztem a teljes esszék kattintás nélküli megosztására, azonban a blogon publikált cikkeknek van értelme alkotói szempontból. Mivel hoztam most is két ilyen cikkemet, gondoltam megosztom miért nem egy az egyben itt, levélben olvashatod ezeket a tartalmakat:
A blogon a héten publikáltam a 190. cikkemet, ez pedig a 75 levél, amit küldök.
Sokat kísérleteztem hogyan nyújthatok egy jó olvasási élményt, amellett, hogy új olvasókhoz is sikerül eljutnom.
Tartalomtípus szempontjából itt két formátumot használok:
Népszerű témákról szóló, átfogó írások, amelyekre online keresnek (időszakos böjt, érzelmi intelligencia),
Néha ködös gondolatok, a széles közösség számára ismeretlen fogalmakról (A belső körhöz tartozásról, Életed végéig tartó játékok)
Személyes kedvenceim a ködös gondolatok, és a számok szerint ti is ezeket a típusú tartalmakat szeretitek. De itt jön képbe a marketinges énem, aki szeretné minél több olvasóhoz eljuttatni ezeket az írásokat.
Ezek az esszék egy zárt rendszerben pörögnek. Csak nektek küldöm ki őket, és hacsak nem osztjátok meg a közösségi médiában, arra, hogy valaki ezekre az interneten csak úgy rátalál vajmi kevés esély van.
A népszerű témák viszont egyrészt vezetik a gondolatomat, így mélyebb, hosszabb cikkeket tudok írni róluk, illetve egy kis keresőoptimalizálás varázslattal meg tudok jelenni velük a Google keresések között. Viszont ez a varázslat jobban működik a blogon, mert négy év munkájának hitelességét is figyelembe veszik a keresőmotorok.
Ezt a szösszenetet azért osztottam meg veletek, hogy segítsek egyrészt elmagyarázni a különbséget a két tartalomtípus (esszé és SEO-s cikk) között és megosszam a mögöttük bújó logikát, ami bár frusztráló lehet az extra kattintás miatt, de alkotói szempontból szükséges az új olvasók elérése miatt.
Másrészt privát beszélgetéseinkből tudom, hogy sok olvasónak van egyéni vállakozása, valamilyen biznisze, amit szeretne hírlevéllel, esetleg SEO-val népszerüsíteni. Remélem nekik értéket jelent az ilyen kulisszák mögé történő betekintés.
… de vissza a heti témákhoz:
Apró lépések a személyes fejlődésért
A Kaizen egy japán szó, jelentése: „változtatni jó” vagy „folyamatos fejlődés”. A kaizen módszer lényege, hogy apró, fokozatos változásokkal hosszú távon jelentős fejlődést érhetünk el.
Nekem a kaizen sokat segített úgy hosszú távon gondolkodni, hogy nem spórolom ki a mindennapi munkát és az apró fejlesztéseket. Gyakran türelmetlen vagyok és túl hamar várok eredményeket önmagamtól.
James Clear Atomi szokások című könyvében van egy mondat, ami jól szemlélteti, hogy apró szokásbeli változásoknak milyen jelentős hatásai lehetnek már akár egy éves időtávon belül, ugyanis:
„Ha minden nap csupán 1%-al válsz jobbá, akkor egy év alatt 37-szer jobb leszel.”
A 37-szer jobb éned elérésében pedig nem csak a helyes szokások kialakítása, hanem a kaizen módszer is segíthet.
Ebben a cikkben a kaizen egyéni teljesítményre gyakorolt hatásáról fogunk beszélni, hétköznapi példákkal és konkrét javaslatokkal.
7 módszer a hatékony tanulásért
A tanulási technikák olyan stratégiák, módszerek, és trükkök, amelyeket arra használunk, hogy különböző képességeket és tudást sajátítsunk el a lehető leghatékonyabb módon.
Ezek a módszerek képesek segíteni nem csak a vágyott tudáshalmaz megértésében, de annak feldolgozásában és hosszú távú memóriánkba való átültetésében is.
A tanulási technikák célja, hogy hatékonyabbá tegyék a tanulás folyamatát és segítsenek minél több információt, minél rövidebb idő alatt feldolgozni. Ugyanakkor a tanulás egyénfüggő. Mindenkit más motivál és más módszer működik neki.
Ezért hoztam több módszert, ami segíthet megnyitni számodra a tanulás gyorsítósávját.
Hihetőség
Ray Dalio befektető, a világ legnagyobb hedge fund-jának alapítója felől egyre többször lehet hallani.
Már az Elvek című önfejlesztő jellegű könyve is tetszett (amiről írtam is egy összefoglalót), az Elvek óta megjelent kötete - amiben a gazdaság mozgatórugóinak ciklikus logikáját igyekszik leírni - pedig régóta rajta van az olvasólistámon.
Mostanában Linkedinen ír elemzéseket és kommentál aktuálpolitikai történéseket, amik ugyancsak érdekes olvasmányok.
De egy korábban megosztott megfigyelése miatt írok most róla.
Ez pedig a hihetőség:
Ray Daliónak van egy nagyon hasznos koncepciója, a "hihetőség", amelynek lényege, hogy alapvetően be kell fognod a szádat, és nem szabad vitatkoznod, ha egy olyan személlyel beszélgetsz, akinek nagyobb a hihetősége.
Amikor úgy érzed túl sokat beszélsz, érdemes elgondolkodnod a beszélgetőpartnered hozzád viszonyított hihetőségén, és talán okosabb dolog neked rá hallgatnod, mintsem fordítva.
Az vagy, amit hallgatsz
Valószínűleg hallottad már az “öt legközelebbi barátod átlaga vagy” mondást. A Modern Wisdom podcast házigazdája ezt az ökölszabályt az információfogyasztásunk, különösen a podcasthallghatási szokásainkra fordította le:
5 leggyakrabban halgatott podcastod átlaga vagy.
Neked melyek ezek a podcastok?
Kapcsolódó: A legjobb magyar podcastok szubjektív listája
Maratonfelkészülés: 2. Hét
Nagy kihívások nem értek a héten.
A hosszú futást nem tudtam befejezni sajnos, mert előtte nap az egész heti sikeres 16/8-as böjtölést megünnepelve összeettem minden hülyeséget, ami rossz hatással volt a pocakra.
Ebből tanulok, jövő héten pedig bepótolom.
Hétfő: pihenőnap
Kedd: 40 perc futás / 6km
Szerda: 2km bemelegítés, 10km 6 perc / km tempó alatt, 2km levezetés (14km)
Csütörtök: push, láb
Péntek: 60 perc, 8km
Szombat: pihi
Vasárnap: 14 km (30 helyett)
Lefutott táv: 42km
Ez volt a mai OlvasóLista.
❤️ Ha tetszett a levél lájkold, írj hozzászólást a Substacken!
📧 Ha témát, könyvet vagy podcastot javasolnál, esetleg csak elküldenél a fenébe, akkor küldj egy válasz e-mailt!
Minden jót,
Norbi
🎁 A megosztás ajándék
Ha tetszett a mai levél, akkor nincs jobb mondja hálád kifejezésének, mint az, ha megosztod legalább egy ismerősöddel. Vitába szállnál az elhangzottakkal? Ennek a legjobb módja is ugyanaz:
🚀 Még jobb: Iratkozz Fel!
Na jó talán mégis van egy kicsit jobb módja az OlvasóLista segítésének: válj az OlvasóLista támogatójává. Ha már ingyenes feliratkozó vagy, akkor a “Subscribe now” gombra kattintva e-mail címed megadása után tudsz prémium taggá válni.
Ha pedig még nem iratkoztál fel az ingyenes verzióra, azt itt teheted meg: