Ez a 67. OlvasóLista, egy hírlevél, amiben válogatott könyvajánlókat, cikkeket és podcastokat osztok meg veled. Híres Norbi vagyok, ezt a levelet azért kapod, mert feliratkoztál a norberthires.com blogon.
Szia,
Jól sejted: én is megnéztem az új Barbie filmet.
A sok millió dolláros forgatási költség, a hasonlóan grandiózus marketingkampány és a sok burkolt (illetve kevésbé burkolt) üzenet hatásos volt. A nyitóhéten az Oppenheimerrel megtámogatott Barbie majdnem felülmúlta az utolsó Bosszúállók filmet a mozik jegypénztárainál.
Ma mégsem a Barbiról fogunk beszélni.
Van ez a nagy összeesküvéselméletem, hogy a mai mesék valójában nem gyerekeknek készülnek. Az, hogy most egy élőszereplős filmről van szó, semmit sem von le az elméletem megalapozottságából.
A Barbie a globalizmusról, a feminizmusról, a patriarchátusról és a fogyasztásról szól. Talán azért is lehet ilyen sikeres, mert mindenki felháborodhat valamin, és szerencsés esetben még el is gondolkodhat egy-két részleten.
És mindenkinek más részlet ragadja meg a fantáziáját.
A moziban mellőlem érkező női sugallat szerint felháborító, hogy a Barbie nevű film is a férfiakról szólt. Szerinte túl sok időt szenteltek a filmkészítők a Kenneknek.
Van benne igazság.
De engem például pont ezek a Ken-jelenetek gondolkodtattak el.
A belépés ingyenes, de feltételekhez kötött
A való világot felfedező Ken kezébe kerül egy könyv a férfiközpontú társadalomról. Miután rájön, hogy ebben a világban (a Barbie univerzummal ellentétben) ő az erőnyerő, elhatározza, hogy érvényt szerez sportszerűtlen előnyének.
Bemegy egy irodába állásért, de MBA diplomát kérnek tőle.
Orvosnak akar állni, de egyetem és gyakorlat nélkül kinevetik.
Még úszómesternek sem veszik fel, mert nem úszik jól.
A férfiak körén belül van Ken, de a dolgozó férfiak közé már nem tud bekerülni.
A belső körről, pedig még nem is beszéltünk.
A belső kör
A Narnia krónikái írója, C. S. Lewis 1944-ben tartott egy diplomaosztó beszédet egy londoni egyetemen. A beszéd átiratát tisztelői feltöltötték az internetre, amit A belső kör (The Inner Ring) címen olvashatunk.
A beszéd központi gondolata:
Úgy gondolom, hogy minden férfi életének bizonyos szakaszaiban, és sok férfi életében a csecsemőkor és az extrém idős kor közötti időszakokban az egyik legdominánsabb eleme a belső körhöz tartozás vágya és a kívül maradás réme. - C.S. Lewis
A Ken-problémának és a belső körnek van egy furcsa metszete.
Elmehet Ken egyetemre, megtanulhat úszni, de attól csak egy körrel kerül beljebb.
A belső kör sokszor láthatatlan, ezért megfoghatatlan is.
Az íratlan rangsor
A brit író Tolsztojtól csen példát a sokszor nem egyértelmű rangsorokra. A háború és béke fiatal alhadnagya, Boris Drubetskoy felfedezi, hogy két párhuzamosan élő hierarchia létezik a katonaságon belül:
Az egyik a nyomtatott rangsor. Címekkel illetnek, kitüntetéseket kapsz és a kis könyvbe ez a rang kerül be. Mindenkinek egyértelmű a rangod, ami elhelyez téged a katonaság hierarchiájában. Egyértelmű, hogy feljebbvalóid parancsát teljesítened kell, és az is világos, hogy kinek oszthatsz ki parancsokat.
A másik az íratlan rangsor. Nincs kiskönyv, amibe lejegyezték volna ezt, nincsenek szabályok, hogy mit kell tenned, hogy bekerülj a körbe. Ha bekerülsz a körbe tudod, mint ahogy azt is érzed, ha a körön kívül vagy.
A Barbiban sok képzeletbeli asztal van, ami mellé nem engedik leülni a főszereplőket. Csámcsoghatunk ezen, de azon is érdemes elgondolkodni, hogy melyek azok az asztalok, amiket nem is látunk, mert zárt ajtók mögött vannak.
Na ez is jó filozófikusra sikerült. 😅
De kíváncsi vagyok:
Te érezted valaha a belső körbe tartozás vágyát? 🔴
KÖNYVES VIDEÓ: A lehetőségek művészete
Továbbra is próbálgatom, tanulom a videókészítést.
Könyvösszefoglalók szerintem sokkal élvezetesebbek videóban, főleg, ha egyszer megtanulok normális videókat csinálni. 🙃
Rövid kedvcsináló:
Akinek kalapács van a kezében mindent szögnek lát. Jól kalapálok, de néha a püfölés már nem segít. Valami másra van szükség, hogy tovább játsszak és nem tudom megmondani, hogy mi lenne az.
Ezt a szemléletváltást segíti A lehetőségek művészete című könyv.
Egy sokat megélt karmester és terapeuta felesége írta a könyvet, amiből ma 7 gyakorlati tippet hoztam, ami segít összekötni a pontokat.
Szemtelenül hasznos appok jegyzeteléshez
A múltheti appos cikken csavartam egyet és egy gyakorlati bemutatóvá változtattam.
Te a cikket vagy a videót olvasod / nézed szívesebben?
Zárszó
Köszönöm, hogy megtiszteltél figyelmeddel!
Tetszett a mai OlvasóLista?
Oszd meg ismerőseiddel és segítsd több emberhez eljuttatni ezt az apró hírlevelet:
Még nem iratkoztál fel? Azt itt teheted meg:
A visszajelzést ajándék.
❤️ Ha tetszett a levél lájkold, írj hozzászólást a Substacken!
📧 Ha témát, könyvet vagy podcastot javasolnál, esetleg csak elküldenél a fenébe, akkor küld egy válasz e-mailt!
Minden jót,
Norbi