Híres naplót írók, nyári könyvek és a tervezési torzítás
Avagy hogyan írt naplót Frida Kahlo, Márai Sándor és Churchill.
Ez a 64. OlvasóLista, egy hírlevél, amiben válogatott könyvajánlókat, cikkeket és podcastokat osztok meg veled. Híres Norbi vagyok, ezt a levelet azért kapod, mert feliratkoztál a norberthires.com blogon.
Szia!
Szeretek nyáron a hasamat süttetve olvasni. Nincs is annál jobb, mint amikor 4-5 órát elmélyülten tudsz olvasni, feltöltöd a D vitamin raktáraidat és összegyűjtesz a következő tíz OlvasóListára elegendő hasznos ötleteket.
A múltheti filozofikus esszé után több apró gondolatot hoztam a mai levélben.
A menü mára:
Nyári olvasmányok
Miért tart minden meló tovább, mint terveztük?
Hogyan írt naplót Leonardo da Vinci, Frida Kahlo és Gárdonyi Géza?
Nyári olvasmányok
The Art of Possibility: Egy sokat látott karmester és terapeuta felesége összeültek és írtak egy könyvet arról, hogyan lásd meg a legelcseszettebb helyzetekben is a lehetőségeket. Olyan apróságokat tanulhatunk a könyvből, mint például mit mondj vacsoránál, amikor megkérdezik milyen napod volt anélkül, hogy a jegyeiden való stresszelésre kerülne a sor. Olyan sok szemléletes gyakorlat és hasznos keretrendszer van a könyvben, hogy tervezek egy videóösszefoglalót csinálni hamarosan.
Vaják könyvek: Az aktuális Netflixes évad júliusi premierére egy kis olvasással gyúrtam rá. Tavaly nyáron kóstoltam bele az első Vaják könyvbe (Az utolsó kívánság). Bár sokkal többet nem nyújtott az első könyv, mint a sorozat, de kíváncsi voltam mi történik, amikor a könyvek cselekménye jobban szétválik a sorozattól, így ezen a nyáron elolvastam a második (A végzet kardja) és harmadik (Tündevér) kötetet is. Ez a két Vaják-könyv megerősített hitemben, miszerint fantasyt érdemes(ebb) olvasni, még ha tetszik is a filmesített változat.
Thinking in Bets: Az élet sokkal inkább hasonlít a pókerre, mint a sakkra. A legtöbb döntési helyzetben nem áll rendelkezésünkre elég információ, társaink gyakran logikátlanok és a szerencse kiszámíthatatlan. Annie Duke profi pókeresként megfejtette hogyan érdemes úgy megtenni tétjeit, hogy a legnagyobb esélye legyen a sikerre a pókerasztalnál. A szerző döntéselméletre specializálódott pszichológusként a pókerasztal tanulságait kutatások eredményeivel egészíti ki, hogy hétköznapi helyzetekben is használhassuk az elcsent technikákat.
Miért tart minden meló tovább, mint terveztük?
A tervezési torzítás szerint rendszerint alulbecsüljük egy jövőbeli feladat elvégzéséhez szükséges időt.
Ez a torzítás akkor is befolyásol bennünket, ha múltból származó tapasztalataink alapján nagyjából tudjuk mennyi időbe telik egy hasonló feladat elvégzése.
Tanulság?
Adj hozzá mindig egy kis időt a becsléseidhez.
Hasonló döntéstervezési okosságokért pedig javaslom Daniel Kahnemann Gyors és lassú gondolkodás című könyvét, amiről összefoglalót is írtam korábban.
Hogyan írt naplót Leonardo da Vinci, Frida Kahlo és Gárdonyi Géza?
A naplóírás a leghasznosabb szokásom, amit a sok önfejlesztő könyv olvasás során magamra szedtem. Nem csak az adott pillanatban nyugtat meg a papírt érintő toll, de segít rendszerezni a gondolataimat és emlékmegőrzőnek sem utolsó.
Év végén mindig visszaolvasom a naplóimat és fogom a fejemet, hogy hogyan felejthettem el majdnem minden apró részletet. A napló viszont konzerválja nem csak a főbb pillanatokat, de az apró megjegyzéseket, érzéseket, aktuális céljaimat is.
Azzal a céllal ültem ma le írni, hogy megosztom veletek miért és hogyan írok naplót.
Gondoltam hozok pár ismert naplót író személyt felütésként mielőtt belecsapunk a lecsóba, de olyan sok érdekességet találtam, ami engem, egy már naplót író arcot is inspirált, hogy inkább egy egész cikket a híres naplót író festőknek, feltalálóknak, íróknak és politikusoknak szentelem.
Kattints tovább, ha szeretnéd megtudni hogyan írt naplót:
Leonardo da Vinci
Frida Kahlo
Gárdonyi Géza
Winston Churchill
Marie Curie
Márai Sándor
Neil Gaiman
Zárszó
Köszönöm, hogy megtiszteltél figyelmeddel!
Tetszett a mai OlvasóLista?
Oszd meg ismerőseiddel és segítsd több emberhez eljuttatni ezt az apró hírlevelet:
Még nem iratkoztál fel? Azt itt teheted meg:
A visszajelzést ajándék.
❤️ Ha tetszett a levél lájkold, írj hozzászólást a Substacken!
📧 Ha témát, könyvet vagy podcastot javasolnál, esetleg csak elküldenél a fenébe, akkor küld egy válasz e-mailt!
Minden jót,
Norbi