Ez a 84. OlvasóLista, egy hírlevél, amiben válogatott könyvajánlókat, cikkeket és podcastokat osztok meg veled. Híres Norbi vagyok, ezt a levelet azért kapod, mert feliratkoztál a norberthires.com blogon vagy a Substacken.
Amikor elkezdtem írni a neten az első platform a blogom volt. Hamar rájöttem, hogy az internetre véletlenszerűen kitett posztok helyett okosabb, ha hasonló érdeklődésű arcoknak néha kiküldöm e-mailben az írásaimat.
Viszont ezt megvalósítani még egy viszonylag jó digitális érzékkel bírónak sem volt egy leányálom. A sokáig legjobb ingyenes hírlevélküldőnek számító sárga majmos programban semmi sem ment könnyen.
Feliratkozási dobozt beilleszteni a blogra? CSS kódot kellett írjak hozzá.
Nem szeretném, hogy spam mappába kerüljenek a leveleim? Adjak hozzá DNS rekordot a domainemhez.
Képet beilleszteni a levélbe? A blokkos struktúrával még ez is nehézkes volt.
Mindez időt vett el attól, hogy azt csináljam, amit eredetileg csinálni akartam: írjak. Viszont tudom, hogy ez sokakat (akiknek fogalmuk sincs arról, hogy mi a CSS vagy a DNS rekord) eltántorított az online írástól.
Ezért is örültem, amikor rátaláltam a Substackre.
Mi az a Substack?
A Substack segítségével bárki egyszerűen és ingyen tud létrehozni egy személyes weboldalt, hírlevelet, vagy podcastot. Ezt a levelet is a Substacken olvasod, vagy a Substack segítségével kaptad meg e-mailben.
A Substack hétvégi íróként segít nekem, hogy arra koncentrálhassak kevés írásra szánt időmben, ami számít: a tartalomra.
De miért írok neked egy fura nevű szoftverről?
Mert a Substack segíthet neked, hogy jobb tartalmakat olvass, miközben egy eszközt is ad a kezedbe, hogy egészségesebb online tartalomfogyasztási szokásokat alakíts ki.
Hogyan olvass okosabban Substack-kel?
Sok hírlevelet olvasok e-mailben. Néhány magyar és jó sok angol nyelvű levelet kapok szinte a hét minden napján. Viszont napközben dolgozok, és akármennyire szeretném is kedvenc íróim friss gondolatait küldés után melegen olvasni, nekem is dolgom van.
Ezt józan paraszti ésszel levélszűrőkkel oldottam meg a Gmail-ben, amiről a 61. OlvasóListában írtam. Viszont ez a megoldás is melós, és megértem ha valaki nem akarok Gmail beállításokkal vesződni.
Sok blogger és író, akit követek vitte át leveleit a Substackre, ami egy jobb megoldást kíván arra, hogy akkor és úgy kapd meg kedvenc leveleidet, amikor és ahogyan szeretnéd.
Letöltöttem a Substack appot, és beállítottam, hogy az összes Substackes író levelei csak az appba érkezzenek, ne pedig a melós dolgokkal és közüzemi számlákkal teli e-mail fiókomba.
Ezt a Substackre történő bejelentkezés után ( az app letöltése után) a Notifications - Smart notifications bepipálásával tudod beállítani:
Viszont csak emiatt az apró beállítás miatt nem írnék a Substackről a mai OlvasóListában. Ha csak engem olvasol a Substacken, nem is sokat érsz az ehhez hasonló tippekkel.
De itt jön a mai levél lényege.
Magyar Substack ajánló
A Substack egyik szuperereje, hogy az algoritmusával elég hatékonyan köt össze a számodra érdekes tartalmakkal, ha pedig ez nem sikerült, akkor írók is ajánlhatják egymást.
Szeretem az értékes, szöveges formában, magyarul megosztott tartalmakat. Viszont a Substacken nagyrészt angolul írókat követek, és bármilyen beállítást is próbáltam meghackelni egyszerűen nem dobott elém magyar tartalmakat az algoritmus.
Nehéz rátalálni a magyar Substackekre.
Kerestem a Redditen sikertelenül:
Próbáltam a Threads népét meginterjúvolni milyen Substack-et olvasnak, de itt sem értem el sikereket:
A leghasznosabb magyar Substack forrás, amit fel tudtam lapozni az
magyar Substack-határozója volt. A listából több magyar író levelére fel is iratkoztam, azóta is olvasom őket. Örülök, hogy volt egy lista, ami segített rájuk találni. Viszont én más magyar Substackek-et is olvasok, amik ajánlásával talán segíthetek összekötni olvasót és írót.Miközben már vázlatként csücsült a lista a laptopomon a héten kijött a Substack az országspecifikus ajánlásokkal. Ez részben megoldaná a “mit olvass magyarul Substacken” kérdést, de mivel csak a 10 legnagyobb publikációt javasolja a Substack, így az én javaslataim fel sem kerültek a listára.
Szóval míg ki nem hoz egy hosszabb listát a Substack gyorsan megosztom veled:
milyen magyar Substackeket olvasok én,
milyen más magyar Substackekre találtam rá a Substack belső keresőjének meghackelésével.
Mit olvasok és ajánlok?
Leírom röviden miről szól az ajánlott Substack és beillesztem a kedvenc posztomat az írótól. Bár több jó íróval is találkoztam Substack-en, ebben a listában igyekeztem az aktív, egynél több bejegyzéssel bíró blogokat ajánlani.
Ma ötöt ajánlok.
Itt a számozott lista, amiben a számok nem rangsort jelölnek, csupán vonalvezetők.
1. OM 0 - $1.000.000 projekt
Az általam követett írók közül
teszi bele a legtöbb munkát anyagaiba, amik óramű pontossággal, rendszeresen érkeznek a postafiókomba. Sokat ír könyvekről, különösen tényirodalmi könyvekről, emellett pedig számomra (és talán sok olvasó számára is) releváns kérdéseket feszeget:halogatás,
időgazdálkodás,
motiváció,
mesterséges intelligencia
2. Truesight
Az önfejlesztéshez már kapcsolódnak gazdasági témák és egy csipet politika is a
cikkekben. Nekem különösen tetszenek a marketinges, vásárlói pszichológiás cikkeik, de elég sokféle olvasó találhatja meg az ízlésének megfelelő írásokat ezen a Substacken.Ami külön plusz pont, hogy több szerző áll a Truesight mögött. A többszerzős modell (nem politikai témákban) olyan, amit ritkán láttam magyarul, hosszú távon jól kivitelezni, de örölük, hogy van aki jó benne és élvezem az írásaikat.
3. Halottnak a coach
Indulása óta hallgatom a Halottnak a coach podcastot, és jó más formában, a Substack-en is olvasni
gondolatait. Az értelmes munka, a kiégés megelőzése, és egy kis jövőkutatás képezi a Halottnak a coach Substack témáinak magját.Különösen élvezem azokat az írásokat, amikor András olyan népszerű jelenségekbe száll bele / vizsgálja meg, mint a digitális detox, vagy a négy napos munkahét.
4. Egy író naplója
Van akit nem elég elégszer ajánlani. Bár mostanában Youtube-on aktívabb (és azt is figyelemreméltóan teszi), viszont érdemes követni
írásait a Substacken is. Sőt, érdemes visszaolvasni.Nekem sokszor eszembe jut egy téma és egy ültő helyemben írok egy cikket róla. Lehet ezt is jól csinálni, de én olvasóként jobban szeretem, amikor jól megrágja az író a témáját, kutat utána, hoz 19 példát és 91 idézetet.
Pityu ilyen anyagokat ír.
5. Termékmenedzsment hírlevél
Digitális termékeken dolgozok a hétköznapokban. Minden egyes cégnél ahol megfordultam termékfejlesztő kollégák segítéségével tudtam csak megvalósítani az ötleteimet. Viszont marketingesként nehéz megérteni mire gondol egy product manager és hogyan dolgozhatunk együtt hatékonyan.
Az interneten rengeteg cikk, sablon, podcast található termékfejlesztés témában, de a legtöbb vagy valami idealizált állapotot ír le, vagy a sokszor megénekelt Paypal, Uber, Facebook growth hackeket meséli el újra.
írásai hétköznapi tapasztalatból merítenek, és gyakorlati témákról ír. Nekem segítettek megérteni például, hogy mire gondol egy product manager, amikor nemet mond.Még több Magyar Substack
Találtam még magyarul írókat a Substacken. Néhányra feliratkoztam, de még nem olvasom elég ideje, hogy ajánljam. Néhány témája engem nem érint meg, de téged lehet igen.
Ha olvasol más magyar Substack-et vagy esetleg te írsz egyet, és szívesen megosztanád velünk, akkor írj kommentet!
Néhány korábbi forrásajánlós írásom:
Minden jót,
Norbi
🎁 A megosztás ajándék
Ha tetszett a mai levél, akkor nincs jobb mondja hálád kifejezésének, mint az, ha megosztod legalább egy ismerősöddel.
📖 Szeretnél több hasonlót olvasni?
Iratkozz fel az alábbi gombra kattintva:
Koszonom!
köszi az ajánlást