

Discover more from OlvasóLista
Konfliktuskezelés és a tanulás, mint filozófia
Kritikus beszélgetésekről, hosszú böjtökről és tanulásról.
Ez a 74. OlvasóLista, egy hírlevél, amiben válogatott könyvajánlókat, cikkeket és podcastokat osztok meg veled. Híres Norbi vagyok, ezt a levelet azért kapod, mert feliratkoztál a norberthires.com blogon vagy a Substacken.
Szia!
A bestseller listákon megtalálható tényirodalmi könyvek többségének lényegét egy mondatban össze lehet foglalni:
Gondolkodj és gazdagodj: Higgy magadban, legyél kitartó, keress mentorokat és kapcsolataidban törekedj a kölcsönös előnyökre.
Tökéletes rendetlenség: A túlzott rendnek is megvannak a káros hatásai, ezért megéri néha rendetlennek lenni.
A pénz pszichológiája: A befektetések és pénzügyi döntések sokkal inkább az érzelmeinktől és hiedelmeinktől függenek, mintsem a kemény számoktól.
Nem azt mondom, hogy ezek rossz könyvek. Valakinek talán felszínes a mondanivalójuk, de én sok útravalót kijegyzetelgetek ezekből a 200-300 oldalas, széles közönségnek írt kötetekből is.
A fenti egy mondatos könyvek kellemes olvasmányok. De a polcon mellettük sorakoznak az évtizednyi munkát keretrendszerekbe foglaló, gyakorlatokat és néha már-már túlgondolt világképeket vázoló kötetek is.
Ilyen könyvet hoztam ma arról, hogyan ne szúrjuk el sorsdöntő beszélgetéseinket.
Az OlvasóLista további részében:
beszélünk a tanulásról, mint filozófiáról,
a hosszabb böjtök előnyeiről,
hozok egy könyves idézetet,
és nem maradhat ki a maratonos bejelentkezés sem.
…de kezdjük is.
Kritikus Beszélgetések
Mindannyiunknak vannak olyan beszélgetéseink, amelyeket kerülünk, vagy amelyek általában érzelmi vitába torkollnak, sértett érzésekkel. A Kritikus Beszélgetések (Crucial Conversations) című könyv eszközöket és konfliktuskezelési módszereket kínál ahhoz, hogy ezeket a párbeszédeket jobban kezeljük.
Személyes konfliktuskezelésem alapértelmezett módja az, hogy elkerülöm a forró témákat, és később viselem a következményeket. Viszont a problémák felszínre hozása és megoldása kulcsfontosságú a személyes és szakmai életünkben is.
Hogy feloldjam ezt a konfliktust, kézbe vettem a Kritikus Beszélgetések című könyvet. Azt reméltem, hogy hasznos tanácsokat kapok egy csomó történettel (mint a szokásos tényirodalmi könyvekben), de meglepődtem: a könyvbe csomagolt gyakorlati tudás mennyiségét nehéz ép ésszel felfogni.
A legfontosabb gyakorlatokat és a hétköznapokban is használható tippeket igyekeztem összefoglalni magyarul is. Bár a kötetet nem fordították le magyarra, úgy éreztem a mondanivalója mégis érdekes lehet nektek.
A tanulás, mint életmód
Talán néhányatoknak ismerősen hangzik Nir Eyal neve. Néhány éve írt egy népszerű könyvet (HOOKED - Horogra akasztva) arról, hogyan tervezték meg úgy a modern mobilos applikációkat, hogy függőséget okozzanak.
Ma tőle hoztam néhány gondolatot a tanulásról:
“Amikor az előző cégemet felvásárolták, volt időm elgondolkodni azon, hogy mi legyen a következő lépés. Az egyik barátom megkérdezte tőlem, hogy mit tennél, ha a pénz nem számítana? (Ez a kérdés hasonlít a "Mit csinálnál nyugdíjas korodban?" kérdéshez, mert a pénzügyi és néhány családi felelősséget kihagyja az egyenletből.)
Azt mondtam, hogy tanulnék a megélhetésért. Azzal a céllal tanulnék és írnék, hogy jobbá tegyem a világot azzal, hogy elmagyarázom másoknak, amit tanulok. Elkezdtem ezt csinálni, amiből blogolás lett, amiből pedig a két könyvem, a Hooked és a Indistractable.
Ez a szenvedély lett a megélhetésem, de nem érzem munkának.
De gondolj rá így: Milyen lépéseket tehetsz a karrierváltás felé, amelyeket most azonnal megtehetsz? Időzítsd be ezeket a kis lépéseket a naptáradba. - Nir Eyal
Maratonfelkészülés: 1. Hét
Mivel edzéstervet csak az elmúlt héttől követek, így az idő szűke miatt átugrottam pár hetet és pont a terv legkeményebb időszakával tértem vissza a kihagyásomból.
Nyáron amikor csak a kilométerek növelésére figyeltem, igyekeztem hétről hétre emelni a a lefutott távot, viszont 10% alatt tartani az extra kilométerek számát.
Ezt az ökölszabályt most dobtam ki az ablakon és meg is éreztem.
A rövid futások kifejezetten jól estek, a 4 perc alatti nyolcszáz méterek egy kis változatosságot vittek a monoton kilómétergyűjtő futásaimba.
A vasárnapi 28km viszont már a komfortzónámon túl volt. A leghosszabb táv, amit valaha futottam az a félmaraton volt, így nem is meglepő, hogy hirtelen 6km-t ráhúzni erre a távra próbára tett. Kis belesétálásokkal, de lefutottam, viszont ha a maratont kellett volna teljesíteni azon a napon, akkor valószínüleg bedobom a törölközőt.
Ez is jó megerősítés, hogy kell ide az edzésterv. Illetve, bár nem gondoltam hogy szükség lenne rá, de érdemes korábban elindulnom futni, mert még októberben is 31 fokig melegedett az idő, ami határozottan nem segített.
A heti edzések:
Hétfő: mell, tricepsz, váll (súlyzós edzés)
Kedd: 70 perc, közepes tempójú futás
Szerda: hát, bicepsz (súlyzós edzés)
Csütörtök: 2km bemelegítás, 5x800 méter 4 perrc alatti körökkel, 2km levezetés
Péntek: 60 perc, közepes tempójú futás
Szombat: pihenés
Vasárnap: 28km futás
Lefutott táv: 55km
Idézet a hétre
“Hiszen a szavak és ebből adódóan egy könyv haszna is abban áll, hogy önmagán túlmutatva egy élettel és tapasztalással teli világot tár fel, amely több, mint puszta szó vagy gondolat.” - Alan Watts
Mit olvasok mostanában?
Találtam egy ritka jó cikket az időszakos böjtölésről magyarul A 4 napos vízivás kihívás, mint önkísérlet tanulságai címmel. Messze vagyok attól, hogy 4 napig böjtöljek, de ez a cikk betekintést nyújt abba mi történik egy 4 napos böjt alatt.
Amikor publikáltam az időszakos böjtöléses cikkemet sokan ráharaptak a 16 / 8 -as változatára (16 óráig nem eszel, 8 órás ablakban eszel).
16 órát kis akaraterővel bárki kibírhat és elég hosszú távon végezve látványos súlyvesztést is el lehet érni. Viszont az időszakos böjtölésnek tulajdonított sok a súlyvesztésen túli előnye (öregedés lassítása, inzulinérzékenység javítása, sejtmegújulás) a kutatások szerint inkább a 24 órát meghaladó böjtöknél jelentkeznek.
Ennek fényében különösen érdekes volt a fenti cikk.
Ez volt a mai OlvasóLista.
❤️ Ha tetszett a levél lájkold, írj hozzászólást a Substacken!
📧 Ha témát, könyvet vagy podcastot javasolnál, esetleg csak elküldenél a fenébe, akkor küldj egy válasz e-mailt!
Minden jót,
Norbi
🎁 A megosztás ajándék
Ha tetszett a mai levél, akkor nincs jobb mondja hálád kifejezésének, mint az, ha megosztod legalább egy ismerősöddel. Vitába szállnál az elhangzottakkal? Ennek a legjobb módja is ugyanaz:
🚀 Még jobb: Iratkozz Fel!
Na jó talán mégis van egy kicsit jobb módja az OlvasóLista segítésének: válj az OlvasóLista támogatójává. Ha már ingyenes feliratkozó vagy, akkor a “Subscribe now” gombra kattintva e-mail címed megadása után tudsz prémium taggá válni.
Ha pedig még nem iratkoztál fel az ingyenes verzióra, azt itt teheted meg: