Közel három éve költöztünk Barcelonába. Az első évben kipipáltuk a tipikus turistatoplistás helyeket, majd kevésbé ismert programokra jutottunk el, közben pedig felfedeztük a helyi szokásokat, ünnepeket, időszakos kiállításokat és sok mást.
Amikor szüleim és testvéreim látogattak meg, mindig gondosan megterveztem, hogy nekik mi tetszene Barcelona kínálatából, illetve mindig becsempésztem egy-két új helyet, hogy nekünk is érdekes legyen a város sokadik felfedezése.
Idővel régi kollégák, távoli ismerősök, és részben az OlvasóListán keresztül követők is megkerestek egy vissza-visszatérő kérdéssel:
4 napra Barcelonába utazunk. Tudsz ajánlani valamit?
A számtalan hasonló programajánló Messenger, Viber és Whatsapp üzenet megírása után úgy döntöttem, hogy összegyűjtöm az egyszeri utazónak szerintem érdekes tapasztalataimat.
Ez egyrészt néhányatoknak hasznos lehet, hiszen Barcelona egy kedvelt úticél (viszonylag sok repülőgép érkezik Budapestről), másrészt pedig ismerőseimnek egy összeszedett tippcsokort tudok küldeni a jövőben.
Ez egy rendkívül elfogult és saját tapasztalatokból táplálkozó ajánló lesz. Abból indulok ki, nekem mi tetszett, én milyennek láttam egy helyet, bennem milyen benyomást hagyott egy városrész. Nem kisregényt szeretnék írni, ezért nem kapnak a látnivalók teljes leírást (arra már van 100 jobb forrás), én csupán a személyes javaslataimat, hasznos tippjeimet szeretném megosztani veled.
Mikor utazz Barcelonába?
Mielőtt az idő során sokat változó tanácsaimra térnék rá, érdemes ránézni a havi átlagos középhőmérsékletre:
illetve az átlagos havi csapadék mennyiségére:
Utazás tengerpartfókusszal
Ha szeretnéd élvezni a tengerpartot, akkor a grafikonokról is leolvashatod, hogy június és szeptember között nem lőhetsz mellé, viszont a saját tapasztalatommal azért ezt kiigazítanám. Az első nyarunkon már május közepén olyan afrikai hőhullámok érkeztek, hogy éjszaka szívesen bekapcsoltuk volna a légkondit a 30 fokos szobában (ha lett volna).
Ugyanitt érdemes alaposan utánaolvasnod, hogy a szállás, amit foglalsz fel van-e szerelve légkondival. A lakások túlnyomó része rosszul van szigetelve és sokkal ritkább a légkondi, mint ahogy azt a magyar fejemmel gondoltam. A légkondi hiányával pedig a legnagyobb kihívás nem az, hogy nyitott ablaknál kell aludnom 30 fokban pár napot, hanem hogy nyitott ablaknál követheted nyomon a barcelonai éjszakát meghosszabbító turisták kalandjait.
Tehát május lehet meleg is, de az állítólag meleg hónapokban is érhet meglepetés. Nővéremék idén június elején látogattak meg és egy hétig végig esett míg itt voltak. Ez lehet pech is persze, mivel egy évben átlagosan csupán 55 napot esik eső. Ezért a jótanácsomat úgy módosítanám, hogy ha biztosan szeretnéd élvezni a napot és a tengert, akkor júliusban vagy augusztusban érkezz.
Ezt az útmutatót november végén írom. Délelőtt 24 fokban sétáltattam vékony mellényben a kutyát a parton. Elenyésző számban, de voltak akik még most is bemerészkedtek a vízbe. Én átlagosan július elején merülök meg a tengerben először és szeptemberben már nem igen megyek víz közelébe (mondjuk meg is unom). Ettől függetlenül sokan kellemesnek érzik már májusban a tenger hőmérsékletét és még októberben is sokan strandolnak.
A hivatalos szezont nekem az jelzi, hogy mikor nyitják ki a chiringuitokat és mikor pakolják össze azokat. Hivatalosan május végén kezdődik a szezon, de idén például csak június elején nyitott ki a legnépszerűbb Chiringuito a környéken.
Városnézés, kirándulás
Barcelonával kapcsolatban szerintem a legnagyobb kihívás az, hogy ha főszezonban érkezel akkor ehetsz jókat és süttetheted a hasad a napon, de a negyedét nem tudod megnézni a nevezetességeknek, és azok a túrák is sokat kivesznek belőled. A július és augusztus nem csak azért nehéz, mert rendkívül meleg van, hanem mert ehhez egy, a szokásosabbnál nagyobb tömeg is párosul.
Bár néhány nevezetesség, múzeum légkondicionált, de odáig el is kell jutni. A buszok jéghidegek, de lassúak, a vonatokon is megy a légkondi, de gyakran tele vannak ebben az időszakban. A metrókocsik légkondicionálását is parádésan megoldották, viszont a metróállomásokat nem ásták túl mélyre és nem szellőztetik. A poklot valahogy úgy tudom elképzelni, mint a Plaça Catalunyát egy augusztusi péntek estén.
A sok szubjektív negativitáshoz hozzátartozik, hogy három év után rá kellett jöjjek, hogy nem bírom a huzamosabb ideig tartó meleget. Viszont ezt követően a világ legjobb időjárása köszönt Barcelonára. Novembertől májusig szerintem kívánni sem lehet jobb időt a 20 +-3 fokkal. Ha ebben az időszakban érkezel, akkor valószínűleg az időjárás nem fog hátráltatni abban, hogy minél többet láss a városból.
Kevesebb túrista van ekkor Barcelonában? Számok alapján igen. Az én szubjektív megélésem, hogy a népszerű csomopóntoknál (Passeig de Gràcia, Sagrada Familia…) évszaktól függetlenül több ember van, mint amit a város elbír.
Egyszeri látogatóként viszont érdemes lehet nem főszezonban jönni, például rövidebbek a sorok és egyszerűbb bejutni éttermekbe. Háromszor voltam/ vittem el másokat a Sagrada Familiaba. Januárban egy pénteki napon tudtam szombatra venni jegyet, júniusban már csak a következő hétre volt szabad jegy, augusztusban pedig egy hónapra előre elfogytak a jegyek.
Attól függetlenül, hogy mikor tervezel Barcelonába utazni, érdemes előre megvenni a fő nevezetességekhez a jegyeket. A Sagrada Familia-hoz biztosan, de néhány Gaudi házból is kiszorulhatsz, ha nincs szerencséd.
Hol foglalj szállást?
Bárhol is foglalj szállást a városon belül, valamilyen kompromisszumot hoznod kell az ár / biztonság / távolság hármasból. Ha végtelen pénzed van, az persze elhelyezkedéstől függetlenül megoldja a szálláskérdést.
Ebben a spanyol útmutatóban (Google Fordító elég jól fordítja) nagyszerűen összeszedték az egyes környékek előnyeit, hátrányait. Szerintem főleg, ha csak pár napra tervezel és fáradtan beesel a szállásra a nap végén, akkor nem kell túl sokat gondolkodnod a szállás elhelyezkedésén.
Barcelona kis alapterületű város, és metróval kb bármilyen pontból eljutsz a fő nevezetességekhez 30 perc tömegközlekedéssel. Egyetlen környéket nem javaslok, az pedig a térképen 10-es Barrio del Raval. Még fényes nappal is úgy érzem ezen a környéken átsétálva, mintha bármelyik pillanatban elrabolhatnának.
Melyik tengerpartot válaszd?
Először is, ha egy bulis mediterrán vakációt szeretnél, hidegen hagy Gaudi és légszívesebben csak feküdnél egy tengerparton, akkor tegyél meg magadnak egy szívességet és ne Barcelonába gyere. Több ezer olyan tengerparti város van, ahol ugyanúgy süt a nap, még szebb a víz, de feleannyiba kerül a szállás.
Ha pedig azért becsempésznél egy kis kultúrát a nyaralásba, vagy megnéznél egy meccset, akkor jön a jótanács, amikor tengepartokról van szó:
Sétálj végig a kikötőn, igyál meg valami hideget a Barceloneta szűk utcácskáin, fényképezd le Barceloneta tengerpartját, majd hívj egy taxit és menj onnan olyan messze, amennyire tudsz.
Barcelonának hasonlóan kedvező adottságai és szép tengepartjai vannak, mint a környező kisvárosoknak. Ha idő szűkében vagy, akkor nem ördögtől való dolog letáborozni a Barcelonetán sem. Amiért nem javaslom, az pontosan az, hogy közelsége miatt a városba látogatók többsége erre a partra jut le.
A Barceloneta túlzsúfolt, a víz kevésbé tiszta, illetve a tömegre rátelepedtek a “kapcsolt szolgáltatásokat kínáló” vállalkozók. Annyi hideg sört, mojitot és masszázst tukmáló ember dolgozik a Barcelonetán, hogy szinte lehetetlen pihenni a két percenként melletted elrobogó kiabáló árus miatt. Ezek az árusok persze a legtöbb strandon előfordulnak, de számuk elenyésző a barcelonetai hubhoz képest.
Amikor a belvárosban laktunk, mi általában felültünk az R1-es vonatra és a várostól északra utazva 30 perc után leszálltunk Badalonában. Ez szerintem a legközelebbi élvezhető tengerpart, de az R1-es vonat legtöbb megállójával nem lőhetsz mellé. Ha pedig dél felé veszed az irányt, akkor az R2S vonatra érdemes felszállnod. Nekem nagy kedvencem Sitges, ami szinte már kellemetlenül népszerű, de tengepartja mellett egyedi bája és fesztiváljai miatt is ideális úticél akár egy egész napra.
Mit érdemes megnézned Barcelonában?
Barcelona szemtelenül sokat köszönhet Antoni Gaudí építésznek, akinek hála több olyan épület díszíti a várost, amihez hasonlót sehol máshol nem láthatsz. Persze vannak látványosságok és programok Gaudín túl is, amire szintén hozok példát.
Szerintem az ideális Barcelona túra legalább 3-4 napos. Sok látványosság közel van egymáshoz így akár egymásutánjában is felkeresheted azokat, viszont épületenként lehetséges és érdemes 1-2 órát is eltöltened, hiszen sok a látvinaló és a hozzájuk kapcsolódó történetek.
Mivel senkinek sincs végtelen ideje ezért a megtekintésre érdemes helyeket sorba állítottam a kihagyhatatlantól a nem rosszig.
1. Sagrada Familia
Ha egy dolgot nézel meg míg Barcelonában vagy, akkor az legyen a világ legnagyobb befejezetlen katolikus temploma, a Sagrada Familia. Mindenképp javaslom, hogy vedd meg utazásod előtt pár héttel az időkapuhoz kötött jegyedet a hivatalos weboldalon keresztül. Van magyar nyelvű audioguide, amit letölthetsz a telefonodra és saját füleseddel végighallgathatod ottléted során (tipp: vigyél magaddal fülhallgatót). Az audioguide szerintem sokat hozzátesz az élményhez, mivel pontonként elmagyarázza mit érdemes nézni, mit ábrázol az adott szobor, mi a templom története.
2. Casa Battló
Sokat gondolkodtam azon, hogy melyik Gaudí házat javasoljam elsőként, mert bár sok útmutató egyértelműen a Casa Battló-val kezdi a listát, de számomra nem volt egyértelmű a választás. Egyrészt olyan lélegzetelállító kívülről ez a ház, hogy felfokozott elvárásokkal sétáltam végig rajta. Belülről is csodálatos a Casa Battló, képes újat mutatni, de miután leesett az állam az épület külsejét csodálva, már nem maradt meglepetésnek hely az épületen belül.
Személyes megélésemtől függetlenül, ha jól belegondolok mégis a Casa Battló hagyta bennem a legnagyobb nyomot. Abban nem vagyok biztos, hogy érdemes bemenni a legnépszerűbb Gaudí házba, de kívülről mindenképp érdemes szemügyre venni.
Április végén rózsába öltöztetik az épületet, karácsony előtt pedig látványos fényshowt vetítenek a Casa Battló-ra.
3. Güell park
Barcelonában nagyon kevés park van. Nekem pár nap színes csempés épületnézegetés után üde színfoltot jelentett a Güell park, ahol nem csak pálmafák, örökzöldek és barátpapagályok vannak, hanem lélegzetelállító kilátás a városra és még több szokatlan Gaudis építészeti megoldás.
4. Tibidabo
Tibidabo a város legtöbb részéről látható hegy, a rajta lévő kivilágított templommal és a mellette lévő óriáskerékkel. Ez a város legmagasabb pontja, így gyakorlatilag lenézel a többi olyan kilátóra, mint a Güell park vagy a bunker. Nekem a tibidabós kilátás tetszett a legjobban az összes kilátó közül.
A Cuca de Llum siklóval már a feljutás is egy külön élmény. Van egy inkább gyerekeknek érdekes vidámpark, amit nem próbáltam, de aranyos. Hátránya Tibidabonak, hogy a többi látványossághoz képest viszonylag messze van, és a kilátáson és szuper túrautvonalakon kívül nem sok mindent lehet ott csinálni.
5. Legó bolt
Nem vagyok különösebben egy LEGO fanboy, de a barcelonai legó bolt előtt meg kell emelnem képzeletbeli kalapom. Nem csak star wars-os és marveles szettek sorakoznak a polcokon, hanem óriás lego Sagrada Familia, Camp Nou, életnagyságú kisautó, legooszlop, lego virágfal. Szerintem felnőtteknek is érdekes, és elhelyezkedése miatt útba esik.
6. Katalán Zene Palotája
Bár audioguide-os túrák is elérhetőek, mi gyertyafényes koncerten voltunk a Katalán Zene Palotájában, így csak az utóbbiról tudok mesélni. A Fever-en Candlelight koncertek néven fut egy programsorozat, ahol sok gyertya társaságában lehet kipróbálni a palota akusztikáját. Egyik kedvenc élményem.
7. Arc de Triomf és Citadella park
A szűk utcák között elrejtett kincsek után felüdülés nagy nyílt tereket látni. Az Arc de Triomf kinézetével ellentétben nem valami történelmi örökség, hanem az 1888-as barcelonai világkiállításra készítették. A Citadella park pedig Barcelona legnagyobb parkja, ahol a többi sok-kis szép virágos parkkal ellentétben egybefüggő fűfelületek vannak, ahol tökéletesen lehet piknikezni.
A park mögött található az állatkert, a Katalán Parlament, a parkban vannak szép aranyos épületek és egy csónakázótó.
8. Camp Nou
Még a felújítás előtti utolsó teltházas meccsen voltunk a Camp Nou-ban. Soha semmilyen meccsen, koncerten nem láttam még ennyi embert. Óriási hangulatot csináltak, a körítés gyönyörű volt és egy sok gólos meccsel zárták le a szezont, amit jó volt nézni.
A felújítás alatt a Lluís Companys Olympic Stadiumban játszik a Barcelona. Bár a férőhelyek száma töredéke (fele) a Camp Nou-nak, de az élmény számomra hasonló volt. Mondjuk a Monaco 3-0-ra megverte a Barcelonát és a szurkolók lefütyültek szinte mindenkit a pályáról, de azóta nagyon jó sorozata van a Barcelonának.
Hacsak nem stadionépítész vagy, akkor szerintem nem érdemes kihagyni egy Barcelona meccset a Camp Nou-ra várva. Ha olyan ütemben haladnak, mint a Sagrada Familiával, akkor úgyis sokat kell majd várnod.
9. Pedralbes Royal Palace
A Camp Nou meglátogatása egy egész napos program lehet, főleg ha összekötöd a közeli Pedralbes kastély és körülötte lévő gyönyörű park, illetve a Güell Pavilions meglátogatásával. 15 perc sétára található a Pedralbes Kolostor, ami szintén megér egy látogatást.
10. Casa Vicens
A Vicens ház időrendben első volt a Gaudí házak közül. Stílusában szerintem kevésbé hivalkodó, mint a Casa Batlló és a keleties áthallásai nekem nagyon tetszenek. A ház méreteiben kisebb, mint a többi ház.
Mivel emeletes a ház és rengeteg megvizsgálandó gyöngyszem van a földszinten, ezért én egy idő után elsiettem a földszinti látnivalók tanulmányozását mondván, hogy kell idő az emeletre is. Te ne kövesd el ezt a hibát. Az egyedi látnivalók többsége a földszinten található, az emeleten pedig makettek és utólag odapakolt kiállítások vannak.
11. Güell palota
A Batllónak és a Vicensnek valahogy sokkal nagyobb a sajtója, mint a Güell palotának, pedig a gazdag mecénásnak készített ház is megér egy látogatást. Kevésbé hivalkodó, kevésbé színes (kivéve a kéményeket), de ugyanúgy egyedi és sok szempontból monumentálisabb, mint a másik két ház.
A Las Ramblas-ról lefordulva pár utcányira, a központtól nem messze található a Güell palota, ahol kevésbé zavaró a tömeg, mint a többi Gaudí házban, így zavartalanul lehet nézegetni az aranyos plafont.
12. Montserrat
Barcelonától két órára lévő Montserrat a legnépszerűbb egy napos Barcelonán kívüli program és szerintem az egyetlen, amit nem érdemes kihagyni még akkor sem ha csak egy pár napra érkezel (Girona és Tarragona is szép, ha több időd van).
Az R5-ös vonat elvisz Montserratba, ahol választhatsz, hogy a félelmetesnek tűnő sárga kicsi kocsival csúszol fel a monostorhoz (szerintem nagyobb élmény), vagy átszállsz egy másik vonatra.
A monostortól több rövidebb úton is eljuthatsz kilátókra, ahonnan már elég szép kilátás nyílik a környékre.
Ha a legmagasabb ponthoz, a Sant Jeroni csúcshoz (1236m) szeretnél felmászni, akkor érdemes korán érkezni, mert kb 4 órába telik a körtúra. Ilyenkor érdemes a gyorsabb vonatot választani a sárga kocsika helyett.
13. Sant Pau Kórház
Ha szeretnél olyan UNESCO világörökség épületeket is megcsodálni, amelyek a katalán modernizmus jegyében épültek, de túlmutatnak Gaudín, akkor érdemes ellátogatnod a Sagrada Familia közelében lévő Sant Pau Kórházhoz.
14. Magic Fountain of Montjuïc & Museu Nacional d'Art de Catalunya
A Montjuicon lévő zenélő szökőkutat az 1929-as világkiállításra készítették. Talán a leghosszabb élményt nyújtja ez a szökőkút az összes zenélő szökőkút közül, amit láttam.
Ami egy fokkal érdekesebb, az a szökőkút mögött lévő múzeum. Már háromszor voltunk a MNAC-ban, mert csak az állandó kiállításai is olyan érdekesek (és hosszúak), hogy egy fél napot el lehet tölteni a múzeumban.
Pro tipp: minden hónap első vasárnapján 15:00-tól ingyenes a belépés a múzeumba (és több másikba is) és nincsenek is sokan.
15. Időszakos kiállítások
Sok olyan kiállítás érkezik Barcelonába, ami igazából a világ bármelyik másik városában is lehetne, de ha már itt vagy és a tematika tetszik, akkor nem érdemes kihagyni.
Nekem eddigi kevencem a Harry Potter kiállítás volt, de most készülünk a Pixar kiállításra, illetve mostanában népszerű a Bubble Planet is. A Feverup barcelonai aloldalán általában meg lehet találni ezeket a mainstream időszaki kiállításokat.
További tippek Barcelonába igyekvőknek
Ki fognak rabolni?
Tele van az internet “Barcelonában ellopták az iphonom és Marokkóban kezdett új életet” sztorikkal. Nem akarok lehurrogni senkit, aki fél a zsebtolvajoktól, mert jogosan teszi. Túristaként a Las Ramblas-on sétálva kevés más olyan hely van Európában, ahol nagyobb valószínűséggel rabolnának ki.
Viszont én három éve élek és járkálok a városban, és még sohasem próbáltak meg kirabolni. Valószínűleg segít, hogy szúrósan néző férfiként az 5 generációval ezelőtti almás telefonom nem túl csábító.
Visszatérő eleme a zsebtolvajlós történeteknek, hogy buliból éjszaka az utcán egyedül hazafelé pár liter sangria után énekelték ki az áldozat zsebéből a tárcáját. Ilyen esetekben segít, ha nem egyedül és nem félittasan próbálsz meg navigálni egy ismeretlen városban, hanem hívsz egy taxit. Az sem ördögtől való ötlet, hogy a szálláson hagyod a személyigazolványod vagy az útleveledet.
Ettől függetlenül minden óvintézkedést betartó embereknél is bepróbálkoznak, viszont nem olyan rossz a helyzet, ahogy azt sokan leírják a közösségi médiában.
Hasznos applikációk
A hivatalos taxikat a FREENOW applikáción keresztül éred el, ha olyan környékbeli kisvárosokba/ból utaznál ahová nem visz ki a taxi, akkor a Cabify lehet egy jó megoldás. Én az utóbbit használom.
Nagyon sok jó étterem érhető el a TheFork appon keresztül. Ahol a 30-50%-os kedvezmények mellett érdemes megemlíteni, hogy sokkal kényelmesebb pár kattintással foglalni, mint telefonálgatni.
Tömegközlekedés
A repülőtérről szerintem a leggördülékenyebb nem taxis közlekedési megoldás a kék busz. Ha a T2 terminálra érkezel, akkor a biztonsági ellenőrzés mellett továbbhaladva, a hosszú felüljárón átsétálva találsz egy vasútállomást is, ahonnan pár euróval olcsóbban és kicsivel gyorsabban bevisz a városba az R2N vonat.
Ha keveset tervezel utazni, szerintem akkor is érdemes legalább egy 10-es gyűjtójegyet venned, hogy ne kelljen sokat sétálnod a látványosságok között. Néhány megközelítéséhez nélkülözhetetlen egyébként is.
Utcai árusok
Csábítónak tűnhet a Barcelona mezet potomáron egy lepedőről áruló csávótól vásárolni. Bár szerintem nincs semmi ördögtől való abban, hogy egy mezet vagy kamionról leesett övet vesz tőlük az ember, viszont érdemes tudni, hogy ha elkapnak a rendőrök miközben egy ilyen utcai árustól vásárolsz, akkor téged is megbüntethetnek.
Bazárok
Érdemes vérremenő alkudozásokba fogni a hűtőmágnes-árusokkal, mert szinte mindig engednek a kikiáltási árból.
Éttermek és borravaló
Nem szokás borravalót adni, nem várják el és nem néznek csúnyán utánad, ha nem kerekíted a számlát. Ettől függetlenül nem ismeretlen a borravaló Barcelonában sem, és én szeretek adni ha elégedett voltam a kiszolgálással.
Sok étterem +10%-os teraszdíjat számol fel, ha a teraszra ülsz. Ilyenkor már kicsit indokolatlan, ha adsz borravalót is ezen felül.
Nem voltam még olyan helyen ahol nem lehetett bankkártyával fizetni és általában borravalót is lehet adni kártyával.
Ünnepek, fesztiválok, időszakos programok
Barcelona Welovebudapest-je a Barcelona Secreta, ami angolul is elérhető és mindenről is tudósít. Én is itt böngészem éppen milyen street food fesztiválon lépjem túl a kalóriakeretemet a hétvégén.
Remélem ez a kis tippcsokor hasznos volt számodra, vagy legalább érdekes. Ha a szomszédod, harmadunokatestvéred vagy Józsi Barcelonába készül, akkor oszd meg vele bátran ezt a cikket.