Ez a 72. OlvasóLista, egy hírlevél, amiben válogatott könyvajánlókat, cikkeket és podcastokat osztok meg veled. Híres Norbi vagyok, ezt a levelet azért kapod, mert feliratkoztál a norberthires.com blogon vagy a Substacken.
Szia!
Az első OlvasóListát 2019 nyarán küldtem ki. Azóta a levelek formátuma, gyakorisága, témája is változott, de valami maradt: mindig jó érzés volt az internet különböző szegleteiből és a változatos könyvekből összegereblyézett tudást megosztani.
Részben azért kezdtem el blogolni, mert nekem is sokat adtak mások írásai. A keresőoptimalizálásra is magyar blogok több ezer szavas minőségi cikkein keresztül találtam rá, azóta pedig ezzel a tudással keresem a kenyerem.
Amióta írom az OlvasóListát folyton keresem a magyar tartalmakat, amiket ajánlhatok. A világ sokkal színesebb, mint amit az én ismereteimmel és képességeimmel le tudok festeni. Ezért ajánlottam más témákban jártas arcok podcastjait és hírleveleit.
Viszont nem győzöm frissíteni ezeket a listákat, és gyakran nem találok a “lantot letevő” írók helyére olyan alternatívát, akit jó szívvel ajánlanék. Kevés olyan bloggert ismerek, aki rendszeresen jelentkezik minőségi tartalommal. A legtöbben kampányszerűen publikálnak, marketingcsatornaként használják ingyenesen elérhető tartalmaikat, hogy kurzust, tanácsadást vagy valami mást értékesítsenek. És igazuk van: a rendszeres írás időigényes, kimerítő és bizonyos méret alatt önmagában ritkán megtérülő.
Azonban én nem szeretném fizetési fal mögé rejteni gondolataimat.
Az “én termékeim” ezek az írások, amiket szeretnék minél több olyan olvasóhoz eljuttatni, akiknek inspirációt nyújthatnak vagy tanulhatnak belőlük.
A legutóbbi levélben azt írtam, hogy:
“Az írás nekem egy hobbi, és egy hobbi nem mindig hoz pénzt. Néha viszi. De örömet okoz, pillanatnyi nyugodtságot, a hétköznapokból való kiszakadást.”
Bár jelenleg hobbi az írás, hiszem hogy kinőhet belőle valami nagyobb.
Sokáig azzal az önámító céllal írtam, hogy egyszer majd amikor már nagyon sokan követnek, majd csinálok én is egy fizetős terméket, amibe anyait-apait beleadok, és akkor majd úgy fogom érezni, hogy a munkám értékes annyira, hogy mások fizessenek érte.
De valójában már, most is értékes annyira a munkám. Ha pedig nem, akkor azon fogok dolgozni, hogy a következő levelek minősége megüsse azt a szintet, amiért én is könnyűszerrel a zsebembe nyúlnék.
Az OlvasóLista a jövőben is ingyenes marad minden feliratkozónak, viszont a mai nappal bekapcsoltam a havi és éves előfizetés funkciót.
Ez annyit jelent, hogy akik szeretnék támogatni a munkámat, azoknak lesz erre lehetőségük.
Ezzel ugyanakkor elköteleződök a rendszeres írás mellett is. Sok témám van, amit az utóbbi négy évben nem sikerült kibontanom, sok könyv vár felfedezésre, és arra is kíváncsi vagyok mit tudok elérni egy év alatt, ha a következő szintre emelem az OlvasóListát.
Mit jelent ez számodra?
Ha élvezed az írásaimat, de nem szívesen adnál pénzt értük, vagy nem engedheted meg, hogy fizess értük, akkor semmi sem változik számodra. Továbbra is hozzáférsz minden hetente érkező írásomhoz, amennyiben fel vagy iratkozva.
Viszont, ha úgy érzed, hogy figyelmed mellett papírrá-tintává konvertálható valutával is szívesen támogatnád munkámat, akkor el tudsz köteleződni az OlvasóLista mellett egy évre, vagy akár csak egy hónapra is:
Bárhogy is döntesz, köszönöm, hogy megtisztelsz figyelmeddel!
De folytassuk ezt a hosszúra nyúlt szolgálati közleményt a heti tartalommal:
Érdekességek a kutyák világából
Egy alvó kölyökkutyával az ölemben írom a mai OlvasóListát. A fogadására a számtalan kutyás Youtube-videó nézése mellett jó olvasóhoz méltóan egy könyvet is a kezembe vettem.
De még mielőtt a könyv nem csak kutyások számára érdekes tanulságairól írnék, hadd kanyarodjak el egy picit:
Nyelvtanulás és olvasás
A magyarul is megjelent amerikai bestsellert spanyolul olvastam el a röpke 460 oldalával és meglepően sok részlet megragadt, sőt részletes jegyzeteket készítettem olvasás közben.
Ez azért volt fura számomra, mert
Nem gondoltam volna olvasás előtt, hogy érteném egy bonyolult spanyol könyv lényegét szótár nélkül a jelenlegi nyelvtudásom alapján.
Gyerekkönyvekbe és egyszerűbb regényekbe korábban beletört a motivációs bicskám.
Mit tanultam mindebből, ami számodra is hasznos lehet?
Az olvasás, az írás és a beszéd különböző képességek: Az, hogy megértettem egy hosszú spanyol könyvet közel sem jelenti azt, hogy ezeket a megértett gondolatokat írásban vagy szóban vissza tudnám adni. Egy nyelvtanárom mesélte, hogy vannak tucatnyi nyelvet “beszélő” tolmácsok több ezer szavas szókinccsel, akik egyes nyelveiken nem tudnak egy hétköznapi beszélgetést folytatni. Az ENSZ üléseken felszólalók bonyolult beszédeit megértik, gyorsírással leírják és utána papírból lefordítják, de beszélni nem tudnak, mert nem gyakorolják. Ezért nem lehet csak olvasással, vagy idegen-nyelvű sorozatok nézésével megtanulni beszélni a nyelvet (jegyzet magamnak). Ha beszélni szeretnél, a beszélgetést kell gyakorolnod.
Csináld azt, amit szeretsz a célnyelven is: Rövid 40-50 oldalas spanyol gyerekkönyvekkel (hello Manolito Gafotas) kezdtem a spanyolul olvasást, amikkel nem is akadt problémám. Amikor viszont ezeket kinőttem és valami bonyolultabbra vágytam, akkor kezdődtek a bajok. Több 200-300 oldalas regénybe kezdtem bele, és kivétel nélkül beletört a bicskám az összesbe. Még ha értettem is, annyira unalmasak voltak, hogy pár nap után feladtam. Innen jött az ötlet, hogy miért ne olvasnék tényirodalmi könyveket, amik érdekelnek is a célnyelven. Nekem bejött.
Az örök kutya
Divatos manapság az öregedés lassításával foglalkozni, ami nem is meglepő egy elöregedő társadalomban. Peter Attia segít az edzéseidet optimalizálni, Bryan Johnson milliókat költ fura tech kütyükre, de számtalan más öregedéslassító tanácsokat osztogató szakembert találhatsz online.
Egyikőjök sem ad olyan tippet, hogyan fogsz 120 évig élni. Az öregedéslassítást abban értik, hogyan tolhatod ki az egészségben töltött, aktív éveid számát (és hogy ne nézz ki úgy, mint egy aszalt barack). Tehát egy átlagember, akinek 70 évesen mankóra lenne szüksége, ha előrelátóan eddz talán 74 éves koráig sétálhat segítség nélkül.
Mivel a kutyák rövidebb ideig élnek, ezért esetükben még látványosabbak lehetnek a szakik tippeinek hatásai, amikor az aktív éveikről beszélünk.
Az örök kutyában a genetikán, táplálkozáson, mozgáson túl sok olyan kutyavilágot érintő érdekességet találtam:
Az 1 emberév = 7 kutyaév egyenletnek nincs tudományos alapja: Ez a népszerű vélekedés egyszerűen abból a megfigyelésből ered, hogy egy ember átlagosan 70 évig él, egy kutya pedig átlagosan 10 évig. Ez az egyszerüsítés nem számol a különböző fajtájú és tömegű kutyák drasztikusan különböző várható élettartamával és a 110 éves kék-zónás nyugdíjasokkal sem.
A kutyánk egészsége a sajátunkat tükrözi: A kutya (vagy a kutya simogatása) csökkenti a stresszt, úgyhogy ha stresszes vagy vegyél egy kutyát. Az örök kutya szerzői szerint inkább ne. A kutyák egyrészt ugyanabban a környezetben fognak élni, ami minket aggodalmassá tett, másrészt kiszagolják a stresszt és ők is stresszes kutyák lesznek.
3 gyakori mérgező étel: Ne adj szőlőt, csokit és hagymát a kutyádnak, mert mérgező lehet nekik.
A böjt, mint gyógyszer: A kutyás könyvből kiderült, hogy az általam is gyakran megénekelt időszakos böjt nem csak az emberi éveket hosszabíthatja meg, de a kutyákat is ellenállóbbá teszi az idő vasfogával szemben. A szerzők hivatkoznak (emberi viszonylatban) Hipokratészra, aki szerint a böjt még az epilepsziát is gyógyítja, illetve Benjamin Franklinre, aki szintén nagy böjtrajongó volt. (Franklinről és idejét meghaladó szokásairól korábban írtam egy portrét).
Sok hasznos gyakorlati tipp, recept, étrendkiegészítő és logikai játék van ebben a könyvben a kismillió tudományos hivatkozás és tényfeltáró sztori mellett.
Ha érdekel:
Rodney Habib - Dr. Karen Shaw Becker: Az örök kutya
Kiket követek mostanában?
Ha már a minőségi magyar nyelvű tartalmak hiányáról picsogtam a levelem elején, akkor hadd cáfoljam meg magam és ajánljak pár bloggert, írót, Youtubert, akiknek a tartalmait nemrég fedeztem fel és hasznosnak találtam:
A friss Ezért nem haladsz úgy, mint szeretnél című videó Preprocesszor Dénestől témájában érdekes és megjelenésében az igényes külföldi self-help animációs videókat idézi. Dénes olyan vizuális ugrást lépett meg pár hét alatt videóival, amit irigykedve nézek. A videót pedig ajánlom figyelmedbe.
Nemrég fedeztem fel a
magyar nyelvű Substacket, ahol önfejlesztésről, könyvekről, gazdaságról, meg sok minden másról írnak hosszan és érdekesen. Nekem a Szokásaink és a motiváció 1. cikkük mondott sok újat.Ajánlom az
-t a főoldalon egy ideje, de István továbbra is rászolgál az ajánlásra. A Készíts saját feljegyzésgyűjteményt! cikkében nem csak kimerítően összegyűjti hogyan jegyzeteltek a történelem nagyjai, de gyakorlati tippeket is ad. Nagy jegyzetnerd-ként rég olvastam ilyen jó tartalmat a témában.
Kapcsolódó: A legjobb alkalmazások jegyzeteléshez
🎁 A megosztás ajándék
Ha tetszett a mai levél, akkor nincs jobb mondja hálád kifejezésének, mint az, ha megosztod legalább egy ismerősöddel. Vitába szállnál az elhangzottakkal? Ennek a legjobb módja is ugyanaz:
🚀 Még jobb: Iratkozz Fel!
Na jó talán mégis van egy kicsit jobb módja az OlvasóLista támogatásának: válj az OlvasóLista támogatójává:
Ha pedig még nem iratkoztál fel az ingyenes verzióra, azt itt teheted meg:
Ismételten köszönöm az ajánlást, Norbi! Kiváncsi vagyok, hogyan fog alakulni neked a Substack modell. De amíg az írás – ahogy írtad is – örömet okoz, addig problémánk nem lesz. 😉🖋️